Glob Net individual tours

  Strona główna
  Indie Wycieczki
  Nepal Wycieczki
  Indie Nepal Wycieczki
  Tybet Wycieczki
  Bhutan Wycieczki
  Himalaje Trekking
  Wycieczki Grupowe
  Wypoczynek / SPA / Ajurwed
  Pociągiem Przez Indie
  Dzika Natura - Rezerwaty
  Kulinarne Smaki
  Zwiedzanie Miast
  Pielgrzymki Religijne
  Pola Golfowe
  Przedłużenia Programów

01 Śladami Buddy    

(9 dni & 8 nocy)
Delhi - Lucknow - Sravasti - Lumbini - Kushnagar - Rajgir - Bodhgaya - Varanasi (Sarnath) - Delhi

01 dzień Delhi
Całodzienna wycieczka po Delhi. Zwiedzanie: Qutab Minar, Brama do Indii, Parlamentu, Rajghat - miejsce kremacji Mahatma Gandhi i Jawaharlal Nehru, Czerwonego Fortu - Red Fort. Zakwaterowanie w hotelu i noc w hotelu w Delhi.
 
02 dzień Delhi - Lucknow - Sravasti (granica z Nepalem)
Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do Lucknow.
Lucknow ( Lakhnau) - stolica Uttar Pradesh leży nad dopływem Gangesu rzeką Gomati. Jest to starożytne Lakhimpur, założone według tradycji przez Lachmana, brata Ramy. Miejsce narodzin i kultu Ramy -epickiego bohatera Indii znajduje się o 134 km od Lucknow w miejscowości Ajodhja. To tutaj ściągają tłumy pielgrzymów hinduskich. 1526 roku cesarz mugolskim Babur wzniósł meczet. Od tej pory jest to miejsce starć hinduistów z muzułmanami. W 1992 roku tłum ekstremistów hinduistycznych zburzył meczet, co było powodem wybuchu zamieszek w całych Indiach. Dlatego nie bez powodu w 1916 roku, w Lucknow zostało podpisane porozumienie miedzy kongresem a Ligą Muzułmańską (Pakt z Lucknow), określające zakres władzy obu partii w rządze Niepodległych Indii.
Zabytki do zwiedzania w Lucknow to: Wielka Imambara, Mała Imambara, grobowce - Mauzolea Wielkich Mugołów.
Po południu przejazd do Sravasti i zakwaterowanie w hotelu.
 
03 dzień Sravasti - Lumbini
Śniadanie i przejazd do Lumbini. Zakwaterowanie w hotelu i zwiedzanie.
Lumbini w Nepalu jest miejscem narodzin Buddy, który przyszedł na świat ok. 560 lat p.n.e. jako Książe Siddhartha Gautama.  Miejsce to przez wiele wieków było „zaginionym miastem”. W IV wieku chiński mnich wyruszył na poszukiwanie buddyjskich manuskryptów i powrócił z opisem pamiątek, jakie odkrył w Lumbini. Ale dopiero 1895r archeolodzy natrafili na pokrytą napisami kolumnę tzw. kolumna Asioka z 249 r. p.n.e., monet, posążków i innych przedmiotów z wiązanych z buddyzmem. Cesarz Asioka po wielu krwawych wojnach mających na celu podbicie całych Indii, poznawszy nauki Buddy zmienił się i zaprzestał rozlewu krwi. Na upamiętnienie tego wydarzenia rozpoczął stawiać w miejscach kultu kolumny z wykutymi inskrypcjami nauk Buddy. Masywna kolumna Amoki stoi w miejscu narodzin Buddy nieopodal świątyni Maya Devi. Według mitu Budda został poczęty w niezwykły sposób -wszedł do łona matki w postaci białego słonia. Kiedy nadszedł czas porodu, królowa Maja oparła się o drzewo figowca (jest do dzisiaj w tym samym miejscu) i wydała na świat księcia Siddharthę i ułożyła go w kwiecie lotosu. Dziecko wstało i przeszło 7 kroków w każdą ze stron świata. Również po 7 dniach królowa zmarła. Noc w hotelu w Lumbini.
 
04 dzień Lumbini - Kushinagar
Kushinagar (Kuśinagara) - miasto znajdujące się niedaleko Gorakhpur w Teraj w Indiach blisko granicy z Nepalem. W tym mieście według tradycji w V lub VI w. p.n.e. zakończył swój ziemski żywot Budda, przechodząc w stan parinirwany. Podobno w tamtejszej stupie Maktabandhana są przechowywane szczątki Buddy. W pobliskim mniejszym sanktuarium warto obejrzeć też półleżący posąg Buddy.
Miasto zostało zniszczone przez najazd Śwetahunów pod koniec V wieku n.e. Obecnie odkrywa się szczątki wielu budowli buddyjskich datowanych pomiędzy II i V w. oraz resztki wielkiej Stupy (Ramabhar), gdzie wedle tradycji było miejsce kremacji Buddy.
 
05 dzień Kushinagar - Rajgir
Rajgir (RadĽgir) to tu Budda spędził 12 lat swojego życia. W miejsce to przybywa wiele pielgrzymek buddyjskich. Tu również odbyło się pierwsze wielkie zgromadzenie mnichów, aby utrwalić brzmienie nauk Buddy po jego śmierci.
Otoczone pięcioma świętymi wzgórzami miasto Rajgir jest tak samo ważne dla buddystów jak i dla dżinistów. Zarówno Budda jak i Mahawira, twórca dżinizmu medytowali i głosili tutaj wiele miesięcy. Na wzgórzach znajduje się wiele wspaniałych dżinijskich świątyń i grot buddyjskich, w których medytował Budda. Japończycy wznieśli nową stupę Wiśwa Śanti, gdzie znajdują się 4 pozłacane posągi Buddy. Do groty Buddy, która znajduje się na wzgórzu Grydhrakuta, zwanej Szczyt Sępa można się dostać wyciągiem krzesełkowym a potem ścieżką. To tutaj właśnie Budda wygłosił dwa ze swoich najsłynniejszych kazań. Tu miało miejsce poskromienie dzikiego słonia przez Buddę.
38 km od tego miejsca w Pawapuri zmarł i został poddany kremacji twórca religii dżinistycznej. Noc w hotelu w Rajgir.
 
06 dzień Rajgir - Bodhgaya
Po śniadaniu wizyta n Uniwersytecie Naland, a potem odwiedzenie grot na wzgórzach Gridhkut. Po lunch przejazd do Bodhgaya i zakwaterowanie w hotelu. Noc w hotelu.
07 dzień Bodhgaya
Bodh Gaya jest dla buddystów z całego świata miejscem najświętszym, gdyż tutaj Budda doznał przebudzenia. Głównym miejscem kultu jest świątynia Mahabodhi. Z trzech stron wieże świątyni otacza kamienne ogrodzenie z I w p.n.e. pokryte rzeĽbionymi medalionami, kwiatami lotosu i scenami z życia Buddy. Wewnątrz ogrodzenia rośnie święte drzewo Bodhi, pod którym Budda medytował zanim dostał przebudzenia. Pierwotnie w miejscu świątyni stała okrągła stupa, zbudowana przez cesarza Asioka w III w p.n.e., ale została zrujnowana.
Wyznawcy buddyzmu z rożnych krajów przyjeżdżają tutaj żeby medytować a również żeby stawiać swoje świątynie. Jest tu świątynia tajska, japońska, klasztory tybetańskie, z Bhutanu i Birmy. Na największe święto Monlam Ćenmo, prowadzone przez dalajlamę ściągają tłumy wiernych.
Zespół świątyń Mahabodhi jest wpisany na listę UNESCO.
 
08 dzień Bodhgaya - Sarnach - ( 10 km od Varanasi) Varanasi
Dla wyznawców Buddyzmu Sarnach jest tak samo święty jak dla wyznawców hinduizmu Varanasi. Budda przybył do Parku Jeleni w 528 roku p.n.e. aby wygłosić swoje pierwsze kazanie po przebudzeniu. Centralnym obiektem zespołu świątynnego jest V-wieczna stupa Dhamekh, wzniesiona na miejscu, gdzie Budda wyłożył swoje nauki pięciu uczniom. Na zachód od niej znajdują się ruiny stupy Dharmarajika, zbudowanej przez cesarza Asioka, jako relikwiarz szczątków Buddy. Warto wstąpić też do Muzeum Archeologicznego żeby zobaczyć między innymi kapitel kolumny Asioka, który stał się wzorcem herbu Indii.
Przejazd do Varanasi i zakwaterowanie w hotelu. Noc w hotelu w Varanasi.
 
09 dzień Varanasi - Delhi
O wschodzie słońca wycieczka łódką po świętej rzece Ganges i obserwowanie rytuałów związanych z wierzeniami hinduistów. Potem transfer na lotnisko i przelot do Delhi. Koniec usług.
 

 
Wszystkie Prawa Zastrzeżone. Najlepiej uzywać przegladarek 1024 x 768  Firefox, Opera, Safari, Internet Explorer